Nova finančna perspektiva 2014-2020 – priložnost za redefiniranje razvojnih priložnosti Pomurja
KJE SMO V novem programskem obdobju se bodo potrjevali novi strateški in izvedbeni dokumenti, ki bodo postavili prioritete in smernice gospodarskega in družbenega razvoja regij za obdobje 2014-2020.
Čas velike gospodarske in finančne krize, ki je tudi kriza vrednot in upravljanja, kliče po ponovnem premisleku o prihodnosti, skupni viziji, ciljih in o tem, kje želi biti Pomurje v letu 2020 in kako to doseči.
Poleg osnovnega poslanstva združevanja in povezovanja podjetij, ter zastopanja skupnih interesov, bomo svoje delo nadaljevali na temeljih, ki smo jih ustvarili v prejšnjem mandatu.
V zadnjih sedmih letih je bilo v Pomurju iz sredstev evropske kohezijske politike sofinanciranih 352 različnih projektov v skupni višini 618 milijonov evrov dodeljenih evropskih in nacionalnih sredstev, kar pomeni približno 12 % vseh dodeljenih sredstev na ravni države. Večina (75 %) teh sredstev je bila vložena v razvoj javne prometne in komunalne infrastrukture (pomurski vodovod, avtocestni odsek Beltinci-Lendava, elektrifikacija in nadgradnja železniške proge Pragersko-Hodoš ipd.) za izboljšanje konkurenčnosti podjetij, podjetništvu, spodbujanju zaposlovanja in usposabljanju pa je bilo namenjenih 52 milijonov evrov (8 %) dodeljenih sredstev. Kljub uspešnemu vključevanju in črpanju evropskih sredstev pa ugotavljamo, da Pomurje ne napreduje z želeno hitrostjo. Za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva bo potrebno njegovo prestrukturiranje, ki bo s povezovanjem in sodelovanjem spodbudilo nastanek novih nišnih inovativnih produktov in storitev na tistih področij, kjer imamo akumulirano znanje in vire.
VIZIJA in STRATEŠKI CILJI POMURJA V zadnjih mesecih se aktivno pripravlja Regionalni razvojni program Pomurske regije 2014-2020 (RRP), ki sledi usmeritvam nacionalnih (Strategija razvoja Slovenije) in evropskih (Strategija Evropa 2020) strateških dokumentov za dosego pametne, vključujoče in trajnostne rasti. RRP poleg vizije, strateških ciljev in prioritet vključuje tudi investicijska področja in ključne projekte, ki se bodo v tem obdobju izvajali.
V pripravo RRP je bilo vključenih več kot sto strokovnjakov, ki so ob upoštevanju razvojnih potencialov regije pripravili predlog nove razvojne strategije, ki jo odraža oblikovana vizija regije:
»Pomurje bo re(j)dno dobra slovenska pokrajina. Prepoznavna v Evropi bo svojim prebivalcem in obiskovalcem s trajnostnim razvojem zagotavljala sonaravno bivanje z okoljem, visoko kakovost življenja in celosten razvoj lastnih potencialov.”
Podprta bo s petimi strateškimi cilji, ki vključujejo razvoj konkurenčnega gospodarstva, dvig kakovosti turistične ponudbe s skupno promocijo, zagotovitev zdravega naravnega in družbenega okolja, zagotovitev energetske samozadostnosti in povečanje preskrbe z ekološko pridelano hrano.
RAZVOJNA SPECIALIZACIJA Primerjalno prednost Pomurja predstavljajo: razvoj trajnostnih, integriranih in inovativnih rešitev na področju prehrane in turizma in so v osnutku RRP identificirani kot predlog razvojne specializacije.
V okviru omenjenih področij bodo podprti tudi ostali projekti in ukrepi za povečanje vlaganj v raziskave, razvoj in inovacije (RRI), podjetništva, spodbude za povečanje zaposlenosti ter ukrepi za izboljšanje stanja okolja in trajnostne rabe energije. To so tudi področja, ki jim država namenja 50 % razpoložljivih sredstev kohezijske politike v obdobju 2014-2020, v katerem bo na voljo 20 % manj evropskih sredstev (3,3 milijarde evrov evropskih sredstev).
NABOR PROJEKTOV V okviru priprave RRP je bilo identificiranih 272 projektnih idej, ki kažejo na še zmeraj velike potrebe (2/3 vseh potreb) po vlaganjih v razvoj in obnovo javne infrastrukture.
V drugi polovici leta 2013 smo izvajali delavnice za možnosti povezovanja projektov sorodnih vsebin v večje integrirane projekte. Dobili smo 49 osnutkov integriranih regijskih in sektorskih projektov, ki bodo vključeni v programski del RRP in bodo kandidirali za neposredno potrditev v okviru dveh Dogovorov o razvoju regije.
Med predlogi integriranih projektov je tudi 15 integriranih projektov pomurskega gospodarstva s področja krepitve razvoja, raziskav in inovacij, internacionalizacije in razvoja človeških virov v skupni višini 54 milijonov evrov.
ZAKLJUČEK Pretekla vlaganja in izvedene investicije pomenijo dobro osnovo za nadaljnji razvoj Pomurja. V novi finančni perspektivi bo obstoječa regionalna razvojna politika s tesnejšim vertikalnim in horizontalnim sodelovanjem in okrepljenim čezmejnim povezovanjem podpirala razvojno specializacijo in koncentracijo sredstev na ključne projekte, ki bodo zagotavljali trajnost, večje multiplikativne učinke, ustvarjali nova delovna mesta in višjo dodano vrednost s ciljem povečanja konkurenčnosti in doseganja hitrejšega in skladnejšega razvoja Pomurja.
Poslovni razgled
Projekt Pravi poklic za razvoj poteka že skoraj tri leta
Leta 2011 smo projektni partnerji, po trije iz Slovenije in Madžarske ter PGZ kot vodilni partner, začeli izvajati projekt Right Profession. Naš cilj je bil, da približamo želje mladih glede poklica potrebam gospodarstva, zato smo na obeh straneh meje naredili obširno raziskavo, pri kateri je sodelovalo 534 delodajalcev in 3777 osnovnošolcev ter staršev. Rezultati so potrdili, da je razkorak med željami in potrebami precejšen.
Na podlagi analiz smo izdali dvojezične publikacije: brošuro z rezultati, podrobne povzetke analiz, zloženke za ciljne skupine, zloženke o desetih najbolj iskanih poklicih, brošuri o zaposlovanju v tuji državi ter o poklicih prihodnosti, film o desetih perspektivnih poklicih, tri kratke filme o deficitarnih poklicih ter veliko promocijskega materiala. Vse to smo razdelili mladim kot motivacijo, da začnejo o tehničnih poklicih razmišljati v drugi luči.
Organizirali smo tri delavnice za delodajalce, kjer smo zaposlenim v pomurskih podjetjih približali nove pristope k delu z mladimi. Organizirali smo 26 predstavitev na osnovnih šolah in tako smo več kot 1000 učencem in staršem s pomočjo delodajalcev približali poklice, ki so v obmejnih regijah najbolj iskani. Povratne informacije so bile odlične in nekateri učenci, ki prej niso razmišljali o tehničnih smereh, so tudi to možnost vzeli kot realno. Udeležba na dveh okroglih mizah je bila precejšnja. 116 ravnateljev, učiteljev in otrok je prisluhnilo strokovnjakom in uspešnim direktorjem na temo kadrovskih potreb gospodarstva. Več kot 1200 učencem smo omogočili, da so si ogledali podjetja in delavnice na obeh straneh meje, in tako prvič v življenju začutili utrip podjetij.
Madžarski partnerji so organizirali predstavo Gledališče poklicev, ki so jo ponovili kar šest krat in v polni gledališki dvorani učencem na zanimiv in humoren način s posebno gledališko tehniko predstavili lepote šestih poklicev.
Na slovenski strani smo vsem pomurskih osnovnim šolam omogočili ogled Razstave poklicev, dvodnevnega dogodka, ki smo ga priredili v štirih upravnih enotah Pomurja. Na vsakem dogodku so bili prisotni delodajalci, ki so predstavljali različne poklice. Od dijakov srednjih šol so učenci iz prve roke izvedeli, kako so ti zadovoljni z izobraževanjem.
Na sejmih Megra si je 273 udeležencev ogledalo obrtno ulico in predstavitve mojstrov. Zadnja takšna predstavitev, kjer bo sedem delodajalcev predstavljalo najbolj iskane poklice, bo na Pomladnem sejmu, 4. aprila 2014. Po predstavitvi bomo organizirali tudi zaključno konferenco, na kateri bomo predstavili izvedene aktivnosti projektaNa sejmih Megra si je 273 udeležencev ogledalo obrtno ulico in predstavitve mojstrov. Zadnja takšna predstavitev, kjer bo sedem delodajalcev predstavljalo najbolj iskane poklice, bo na Pomladnem sejmu, 4. aprila 2014. Po predstavitvi bomo organizirali tudi zaključno konferenco, na kateri bomo predstavili izvedene aktivnosti projekta.
Projekt se konec letošnjega aprila sicer zaključuje, vendar projektni partnerji že aktivno delamo na logičnem nadaljevanju projekta v naslednji finančni perspektivi do leta 2020. Projekt bomo nadgradili, pri tem pa bomo uporabili pridobljeno znanje in izkušnje. Tako bomo regiji pomagali pri osveščanju mladih, da je izbira pravega poklica najpomembnejša odločitev, ki jo morajo sprejeti.
Več o projektu si lahko preberete na spletnem mestu: www.pgz.si/si/right_profession
Poslovni razgled
Program dela PGZ za leto 2014
Poleg osnovnega poslanstva združevanja in povezovanja podjetij ter zastopanja skupnih interesov bomo v letu 2014 posebni poudarek namenili še/in:
Ustvarjanju takšnih gospodarskih pogojev in ukrepov, ki bodo vključevali povečanje obsega proizvodnje, zaposlenosti, izvoza in tujih investicij.
Vključevanju v promocijo regijskega gospodarstva ter javnemu izražanju zahtev gospodarstva in opozarjanju na nepravilnosti.
Sodelovanju pri pripravi strateškega izvedbenega dokumenta RRP 2014-2020, ki bo postavil prioritete in smernice razvoja regije do leta 2020.
Izvajanju in zaključevanju čezmejnega projekta »Right Profession – Pravi poklic«, kjer smo vodilni partner (Projekt sledi akcijskemu načrtu zadovoljevanja regijskih potreb po tehničnih kadrih, promociji tehničnih poklicev ter prilagajanju izobraževalnega sistema in programov dejanskim potrebam gospodarstva).
V povezavi z zakonom za Pomurje bomo tudi v letu 2014 namenili velik poudarek izvedbi zastavljenih gospodarskih projektov, prioritetnih programov ter razpisov.
Skupaj s člani iskali poti in oblike, kako ohraniti delovna mesta v reprodukciji ter kako jim povečati konkurenčno vrednost tudi z novimi razvojnimi spodbudami.
Na področju internacionalizacije bomo organizirali predstavitve potencialnih tujih trgov v sodelovanju s strokovnimi službami GZS in predstavniki tujih konzularnih predstavništev ter organizirali poslovne konference.
Organizirali bilateralno srečanje dveh predsednikov zbornic GZ Slovenije in Madžarske.
Izvedli razpis in ocenili »Naj inovacije« z zaključno prireditvijo.
Še naprej posredovali informacije z izdajanjem časopisa Poslovni razgledi (2 - 3 številke).
Izvedli že tradicionalno gospodarsko Bowling ligo v sezoni 2014/2015.
Izpeljali strokovno ekskurzijo za člane odbora za razvoj v eno izmed visoko tehnoloških podjetij v EU.
Aktivno sodelovali na regijskem festivalu IZUM - Mladi za napredek Pomurja.
Podjetjem bomo v pomoč pri ustanavljanju R&R skupin.
Prisotni bomo pri skupnem nastopu živilskih in kmetijskih podjetij na sejmu v Gornji Radgoni.
Sodelovali bomo s sosednjimi ter partnerskimi zbornicami iz Hrvaške, Avstrije, Madžarske in Srbije ter nadaljevali delo na čezmejnih skupnih projektih.
Izmenjevali dobro prakso preko dela delujočih odborov (človeški viri, razvoj in inovativnost, internacionalizacija ter računovodski servisi).
Zagotavljali kakovostno in hitro izvajanje javnih pooblastil – potrjevanje trgovinskih in drugih listin.
Analizirali stanje gospodarstva v regiji ter izdali Regijske kazalnike gospodarjenja.
Izvajali predvidene aktivnosti na partnerskih projektih.
Pričeli z aktivnostmi integracije zborničnega sistema v Pomurju (PGZ/OOZ/KGZ).
Aktivno pridobivali nove člane.
Preko svojih predstavnikov bomo delovali v organih javnih institucij, agencij ter pri sooblikovanju regionalnega razvoja in ustvarjanju novih poslovnih priložnosti.
Posebej bomo aktivni v zvezi z izvajanjem aktivnosti širšega gospodarskega pomena ter pri sooblikovanju regionalnega razvoja.
Se zavzemali za pravično razdelitev premoženja GZS in nakup prostorov kluba PAC.
Ter izvajali dodatne aktivnosti, ki bodo tako nam kot tudi članom prinašale neposredne koristi. in ustvarjanju novih poslovnih priložnosti.
PIŠKOTKI Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z izborom opcije "se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se". Več o tem.