Nova finančna perspektiva 2014-2020 – priložnost za redefiniranje razvojnih priložnosti Pomurja
KJE SMO V novem programskem obdobju se bodo potrjevali novi strateški in izvedbeni dokumenti, ki bodo postavili prioritete in smernice gospodarskega in družbenega razvoja regij za obdobje 2014-2020.
Čas velike gospodarske in finančne krize, ki je tudi kriza vrednot in upravljanja, kliče po ponovnem premisleku o prihodnosti, skupni viziji, ciljih in o tem, kje želi biti Pomurje v letu 2020 in kako to doseči.
Poleg osnovnega poslanstva združevanja in povezovanja podjetij, ter zastopanja skupnih interesov, bomo svoje delo nadaljevali na temeljih, ki smo jih ustvarili v prejšnjem mandatu.
V zadnjih sedmih letih je bilo v Pomurju iz sredstev evropske kohezijske politike sofinanciranih 352 različnih projektov v skupni višini 618 milijonov evrov dodeljenih evropskih in nacionalnih sredstev, kar pomeni približno 12 % vseh dodeljenih sredstev na ravni države. Večina (75 %) teh sredstev je bila vložena v razvoj javne prometne in komunalne infrastrukture (pomurski vodovod, avtocestni odsek Beltinci-Lendava, elektrifikacija in nadgradnja železniške proge Pragersko-Hodoš ipd.) za izboljšanje konkurenčnosti podjetij, podjetništvu, spodbujanju zaposlovanja in usposabljanju pa je bilo namenjenih 52 milijonov evrov (8 %) dodeljenih sredstev. Kljub uspešnemu vključevanju in črpanju evropskih sredstev pa ugotavljamo, da Pomurje ne napreduje z želeno hitrostjo. Za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva bo potrebno njegovo prestrukturiranje, ki bo s povezovanjem in sodelovanjem spodbudilo nastanek novih nišnih inovativnih produktov in storitev na tistih področij, kjer imamo akumulirano znanje in vire.
VIZIJA in STRATEŠKI CILJI POMURJA V zadnjih mesecih se aktivno pripravlja Regionalni razvojni program Pomurske regije 2014-2020 (RRP), ki sledi usmeritvam nacionalnih (Strategija razvoja Slovenije) in evropskih (Strategija Evropa 2020) strateških dokumentov za dosego pametne, vključujoče in trajnostne rasti. RRP poleg vizije, strateških ciljev in prioritet vključuje tudi investicijska področja in ključne projekte, ki se bodo v tem obdobju izvajali.
V pripravo RRP je bilo vključenih več kot sto strokovnjakov, ki so ob upoštevanju razvojnih potencialov regije pripravili predlog nove razvojne strategije, ki jo odraža oblikovana vizija regije:
»Pomurje bo re(j)dno dobra slovenska pokrajina. Prepoznavna v Evropi bo svojim prebivalcem in obiskovalcem s trajnostnim razvojem zagotavljala sonaravno bivanje z okoljem, visoko kakovost življenja in celosten razvoj lastnih potencialov.”
Podprta bo s petimi strateškimi cilji, ki vključujejo razvoj konkurenčnega gospodarstva, dvig kakovosti turistične ponudbe s skupno promocijo, zagotovitev zdravega naravnega in družbenega okolja, zagotovitev energetske samozadostnosti in povečanje preskrbe z ekološko pridelano hrano.
RAZVOJNA SPECIALIZACIJA Primerjalno prednost Pomurja predstavljajo: razvoj trajnostnih, integriranih in inovativnih rešitev na področju prehrane in turizma in so v osnutku RRP identificirani kot predlog razvojne specializacije.
V okviru omenjenih področij bodo podprti tudi ostali projekti in ukrepi za povečanje vlaganj v raziskave, razvoj in inovacije (RRI), podjetništva, spodbude za povečanje zaposlenosti ter ukrepi za izboljšanje stanja okolja in trajnostne rabe energije. To so tudi področja, ki jim država namenja 50 % razpoložljivih sredstev kohezijske politike v obdobju 2014-2020, v katerem bo na voljo 20 % manj evropskih sredstev (3,3 milijarde evrov evropskih sredstev).
NABOR PROJEKTOV V okviru priprave RRP je bilo identificiranih 272 projektnih idej, ki kažejo na še zmeraj velike potrebe (2/3 vseh potreb) po vlaganjih v razvoj in obnovo javne infrastrukture.
V drugi polovici leta 2013 smo izvajali delavnice za možnosti povezovanja projektov sorodnih vsebin v večje integrirane projekte. Dobili smo 49 osnutkov integriranih regijskih in sektorskih projektov, ki bodo vključeni v programski del RRP in bodo kandidirali za neposredno potrditev v okviru dveh Dogovorov o razvoju regije.
Med predlogi integriranih projektov je tudi 15 integriranih projektov pomurskega gospodarstva s področja krepitve razvoja, raziskav in inovacij, internacionalizacije in razvoja človeških virov v skupni višini 54 milijonov evrov.
ZAKLJUČEK Pretekla vlaganja in izvedene investicije pomenijo dobro osnovo za nadaljnji razvoj Pomurja. V novi finančni perspektivi bo obstoječa regionalna razvojna politika s tesnejšim vertikalnim in horizontalnim sodelovanjem in okrepljenim čezmejnim povezovanjem podpirala razvojno specializacijo in koncentracijo sredstev na ključne projekte, ki bodo zagotavljali trajnost, večje multiplikativne učinke, ustvarjali nova delovna mesta in višjo dodano vrednost s ciljem povečanja konkurenčnosti in doseganja hitrejšega in skladnejšega razvoja Pomurja.
PIŠKOTKI Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Z izborom opcije "se strinjam" se strinjate z uporabo piškotkov. V primeru nestrinjanja izberite opcijo "ne strinjam se". Več o tem.